Dobry opiekun i teleopieka

Opieka nad osoba starszą to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Osoby podejmujące się tego zajęcia powinny posiadać umiejętności, które pozwolą na sumienne wypełnianie powierzonych obowiązków.

Opiekunowie osób starszych na co dzień będą spotykać się z wieloma trudnymi sytuacjami: ból kręgosłupa, trudności w zaśnięciu, choroby Parkinsona lub Alzheimera i wiele innych. Niezależnie od tego najważniejsze jest zapewnienie podopiecznemu bezpieczeństwa. Często wystarczy pomoc doraźna w codziennych zajęciach, towarzystwo, zrobienie zakupów.

W wykonywaniu pracy opiekuna bardzo ważne jest rzetelne i wszechstronne przygotowanie. To od niego zależy zdrowie i samopoczucie seniora.

Opieka nad osobami starszymi to zawód oraz zajęcie nie pozbawione emocji. Dobry opiekun pełni swoje obowiązki z powołania stając się dla podopiecznego oparciem.

Mimo dużego zaangażowania przez znaczną część czasu seniorzy pozostawieni są sami sobie.

Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy osoba starsza przebywa we własnym domu a opiekun odwiedza ja z regularną częstotliwością. Wizyty takie, stosownie do zakresu wykonywanych zadań trwają od 1 do 2 godzin. Kolejne odwiedziny mają miejsce np. następnego dnia.

Oznacza, to że senior przez pozostały czas często pozostaje sam.

W sytuacji, gdy pojawią się niepokojące objawy podopieczny może skontaktować się z opiekunem, bliskimi lub sąsiadami telefonicznie.

Niestety w przypadku utraty przytomności lub upadku taka forma kontaktu może okazać się niemożliwa.

Z pomocą przychodzą w takich sytuacjach rozwiązania nowoczesnych technologii. Bardzo ważna role pełnia rozwiązania teleopieki. Ich zadaniem jest gromadzenie danych diagnostycznych, przywoławczych i lokalizacyjnych.

Jednym z bardziej interesujących rozwiązań jest system teleopieki NaszSenior.pl. Jest to rozwiązanie, które samodzielnie analizuje zachowania seniorów i w przypadku nietypowych, niepokojących sytuacji automatycznie wysyła sygnały alarmowe do upoważnionych osób.

Systemy teleopieki są niezwykle wartościowym uzupełnieniem rutynowej pracy opiekunów. Przejmują one w znacznym stopniu funkcje monitorowania życia podopiecznych w okresie, gdy są sami.